
Als je kijkt naar de meest voorkomende overtredingen waarvoor verkeersboetes worden uitgedeeld, zal het niemand verrassen dat te hard rijden, rijden met een mobiel in je hand en door rood rijden de kroon spannen. Per 1 januari 2026 zijn de boetes die bij verkeersovertredingen horen weer wat hoger. Alle vermelde bedragen in dit artikel zijn exclusief € 9,- administratiekosten.
Hieronder vind je een overzicht van veelvoorkomende verkeersovertredingen en de bijhorende boetes in 2026:
De meest opvallende overtreding hielden we 20 jaar geleden nog niet voor mogelijk. Dat is die van het gebruik van de smartphone tijdens het rijden. De boete hiervoor is per 1 januari 2026 verhoogd van € 430,- naar € 440,-.
Volgens verkeerspsycholoog en gedragswetenschapper Adriaan Heino is dat terecht. Bellen tijdens het autorijden is erg gevaarlijk. En hier zou ook echt een gedragsverandering moeten plaatsvinden. 'De omgeving moet hierin ook een actieve rol gaan spelen. Het telefoon- of appgesprek speelt zich af tussen minstens 2 personen: de beller en de ontvanger. Als de ontvanger op dat moment de automobilist is, heeft deze de keuze om het gesprek wel of niet aan te nemen. Neemt deze het gesprek aan, dan heeft de beller óók een keuze om het gesprek in het kader van veiligheid voort te zetten of te beëindigen.'